Bankowość internetowa – Nie daj się okraść !

myslisz-ze-nie-masz-kredytu

Żyjemy w czasach, gdzie coraz więcej rzeczy wykonujemy dzięki najnowszym technologiom a bankowość internetowa staje się coraz prostsza oraz bardziej przyjazna użytkownikowi. Niestety ale dzięki temu coraz mniej patrzymy na względy bezpieczeństwa co przekłada się na coraz częstsze ataki hakerów na nasze konta. Przykładem niech będzie pewna pani Ania, która padła ofiarą owego ataku a jej cała historię przytoczył serwis bankier.pl

Przez jej brak zachowania podstawowych względów bezpieczeństwa przy używaniu bankowości internetowej padła ona ofiarą oszustwa internetowego.  Złodzieje pozyskali jej dane do logowania na rachunek bankowy i wysłali przelew inicjacyjny do innego banku aby otworzyć kolejne konto. Niczego nieświadoma pani Ania tym oto sposobem została z długami sięgającymi 20 tysięcy złotych.  Zacznijmy jednak od początku.

Cała historia rozpoczęła się  22 stycznia 2014 roku, gdy do pani Ani zadzwoniła pani z jednej firmy windykacyjnej. Wówczas dowiedziała się, że na jej dane osobowe został zaciągnięty kredyt w wysokości 3.000 złotych kanałem internetowym. Jak się okazało w późniejszym czasie ktoś miał dostęp do jej konta bankowego, dzięki czemu bez problemu mógł wysłać przelew w wysokości 0,01 zł w celu założenia rachunku bankowego na jej dane. Niestety ale kwota 3.000 złotych to był dopiero wierzchołek góry. Jak pisze pani Ania:

W kolejnych dniach zaczęło się dopiero dziać. Zaczęły wydzwaniać firmy, że zalegam ze spłatami, zaczęła przychodzić korespondencja na mój adres zameldowania z wezwaniem do zapłaty. Jak się okazało pierwszy kredyt został wzięty z końcem listopada 2013 roku, a ja żyłam cały czas w błogiej nieświadomości. Wszystkie transakcje, które zostały zawierane były brane drogą internetową.

Dowiedziałam się o >>moim<< nowym rachunku osobistym w związku z tym, że jedna z firm pożyczkowych podała mi nr konta, na który pieniądze zostały przelane. Dlatego też poszłam do tego banku poprosić o wyciąg, aby móc sprawdzić w ilu firmach faktycznie zalegam ze spłatami. Jak się okazało jest to ok. 15 banków lub firm pożyczkowych. Kwoty są różne od 200 zł do 3000 zł. W sumie ok. 20 tys. zł (chyba, że jeszcze o czymś nie wiem).

Zaczęłam w między czasie weryfikować wyciąg, który otrzymałam z tego banku i tam dopiero dostrzegłam na samym początku w pierwszej operacji, że występuje mój nr konta. Od razu sprawdziłam swoją historię konta i faktycznie był tam taki przelew, na kwotę 0,01 zł. Przelew w celach weryfikacyjnych danych osobowych. Dodam jeszcze, że moje wszystkie przelewy, które są realizowane, a nie są zdefiniowane wymagają potwierdzenia sms-em. Takiego sms-a na swój nr telefonu nie otrzymałam. Napisałam do swojego banku reklamację, jednakże oni umywają od tego ręce, twierdząc, że sms został wysłany na mój numer telefonu.

Jak podaje pani Anna, sama nie ma pojęcia do końca w jaki sposób ktoś przejął jej dane do konta bankowego oraz w jaki sposób wszedł w posiadanie wiadomości SMS służącego do potwierdzenia nadania przelewu. Przyznaje jednak, że zdarzało się jej logować ze szkolnego komputera na konto bankowe oraz instalowała oprogramowanie na telefon które było najprawdopodobniej zainfekowane. Niestety ale w stu procentach nie jest tego pewna. Ponieważ policja do tej pory nie za bardzo radziła sobie ze sprawą, czytelniczka poprosi, by zbadali telefon pod tym kątem. Bank, który prowadzi rachunek z którego wykonano przelewy inicjujące umywa ręce, bo wysłał SMS zgodnie z prośbą „klienta”.

Z tego miejsca pragniemy przestrzec wszystkie osoby, które do tej pory nie baczyły na to gdzie i skąd się logują do swojego konta bankowego. Należy pamiętać o podstawowych zasadach, które należy zachować podczas logowania: nigdy nie należy logować się z obcych komputerów (szkolnych, bibliotek), nie korzystać z otwartych sieci WIFI oraz logować się tylko ze stron banku, gdzie widnieje certyfikat SSL. Takie działania w bardzo dużym stopniu niwelują ryzyko, że ktoś obcy otrzyma dostęp do naszego konta.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.Wypełnij obowiązkowe pola *

*

Newsletter Powered By : XYZScripts.com