Czy parabanki weryfikują bazy BIK?

bik_down

Wielu z nas wie, że bardzo często najprostszą przeszkodą w uzyskaniu kredytu bankowego jest negatywna ocena (historia) w BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Od tej weryfikacji każdy bank w największym stopniu uzależnia swoją decyzję o tym czy otrzymamy kredyt czy też nie. Szacuje się, że w Polsce co trzeci Polak starający się o pożyczkę w banku ma problemy z BIK-iem przez co dosyć często jest zmuszony do szukania inny form wsparcia finansowego korzystając niejednokrotnie z usług poza bankowych w których skład wchodzą między innymi para banki.

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją, której powołanie miało na celu ułatwienie podejmowanie decyzji w sprawie wniosków kredytowych. W jej bazie znajdują się informacje dotyczące spłaty zobowiązań wobec banków. Jeśli ktoś zatem kiedykolwiek wcześniej korzystał z pożyczek/kredytów to jego dane znajdują się w odpowiednim dziale w zależności od tego czy zobowiązanie było spłacane terminowo czy też nie.

Niestety nie każdy z nas może sprawdzić swój status w bazie BIK. Dostęp do niej mają jedynie banki oraz SKOK-i. Inne firmy pożyczkowe, które nie są stricte bankami nie są uprawnione do korzystania z jej zasobów. Z tego względu też pożyczki przez nie udzielane są pożyczkami gdzie nie ma możliwości sprawdzenia bazy BIK. Jeżeli więc ktoś posiada złą opinię w BIK, to nie wyklucza go to w cale z ubiegania się o pożyczkę poza bankową.

Z powyższego tekstu mogłoby się wydawać, że para banki nigdzie nie sprawdzają swoich potencjalnych klientów. Jest to mylne odczucie. Należy pamiętać, że firmy poza bankowe są ukierunkowane na zupełnie innych klientów niż normalne banki, dlatego też w ich ofercie znajdują się takie produkty finansowe jak pożyczki dla osób zadłużonych czy bezrobotnych. Nie oznacza to jednak wcale, że firmy pożyczkowe w ogóle nie interesują się finansową historią wnioskodawców Klientów można sprawdzać nie tylko w w/w bazie BIK. Istnieje szereg innych pobocznych baz takich jak: Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A czy Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

Reasumując: oferty para banków to przede wszystkim świetna oferta dla osób, które mają negatywne wpisy w BIK. Niestety jest jeden znaczący minus – w para banku nigdy nie otrzymamy kredytu tak wielkiego jak w normalnym banku. Możemy liczyć na pożyczkę rzędu od 500 do około 10.000 złotych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.Wypełnij obowiązkowe pola *

*

Newsletter Powered By : XYZScripts.com